18 листопада 2017 року
Проекти документів СДГ План-графік реалізації реформи медичного обслуговування Екстрена медична допомога Відповіді на питання Задати питання
Інформаційний супровід реформ Методичні рекомендації та інші методичні матеріали Склад та план засідань робочої групи Протоколи засідань робочої групи Проекти законодавчих актів для обговорення
Експеримент у пілотних регіонах Національний проект "Нове життя" Кращий вітчизняний досвід Законодавче забезпечення Реакція на публікації у ЗМІ

Реформа медичного обслуговування :: Реакція на публікації у ЗМІ
Держава здійснює системну роботу у напрямку правового захисту громадян зі статусом ВІЛ

25.02.2013

З метою забезпечення захисту прав людей, які живуть з ВІЛ, та представників груп, уразливих до інфікування вірусом, Держслужбою України соцзахворювань укладено меморандум про співпрацю з Всеукраїнською благодійною організацією "Всеукраїнський правозахисний рух "Гідність". Про це було заявлено під час прес-конференції, присвяченій відповідальності медичних працівників щодо питань конфіденційності ВІЛ-статусу громадян. Участь у заході взяли начальник відділу організації медико-соціальної допомоги управління протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу Держслужби України соцзахворювань Людмила Сторожук, представники ВБО "Всеукраїнський правозахисний рух "Гідність" ,   МБФ "Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні" та Благодійної організації "Кримський фонд "Наша надія".

Як відзначили присутні, політика правової підтримки ВІЛ-інфікованих осіб здійснюється державою у тісній співпраці із громадськими правозахисними організаціями. Ефективність її реалізації залежить від багатьох факторів: дотримання законодавчих норм та основ професійної етики працівників, обізнаності населення щодо шляхів передачі та захисту від ВІЛ-інфекції/СНІДу.

За словами Людмили Сторожук, в Україні здійснюється постійний моніторинг правових порушень, які відбуваються у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, передусім, завдяки партнерській співпраці Держслужби України соцзахворювань з "Всеукраїнським правозахисним рухом "Гідність". На сьогодні законодавча база України у цій сфері суттєво вдосконалена та відповідає усім міжнародним стандартам. Закон України Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ" та ряд інших нормативно-правових актів визначають інформацію про стан здоров'я людини, у тому числі в частині ВІЛ-статусу, конфіденційною. Однак, у практичній діяльності, зокрема, під час здійснення профілактичних або лікувальних заходів, при роботі з представниками груп ризику щодо інфікування ВІЛ та людьми, які живуть з ВІЛ, мають місце випадки недотримання норм, визначених законодавством України. Тож, співпраця із громадськістю надає можливість визначити причини правопорушень та  шляхи для їх усунення, - зазначила фахівець Держслужби.

Результати моніторингу щодо дотримання прав людини у сфері ВІЛ/СНІДу, проведеного "Всеукраїнським правозахисним рухом "Гідність", будуть проаналізовані та враховані під час формування заходів нової Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки, робота над проектом якої в даний час триває.

Як зазначила Людмила Сторожук, на сьогодні в Україні спостерігаються перші ознаки стабілізації епідемії, вперше зафіксовано зменшення кількості нових випадків ВІЛ-інфекції на 1,6%, що свідчить про певний прогрес у реалізації лікувальних та профілактичних програм. Однак, щоб повернути епідемію ВІЛ-інфекції/СНІДу у зворотному напрямку, необхідно нарощувати зусилля як державних, так і громадських організацій.

В умовах реформування охорони здоров'я обрано курс на децентралізацію послуг з профілактики та діагностики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки людей, які живуть з ВІЛ, на первинному та вторинному рівнях надання медичних послуг. Проте, у суспільстві досить високим залишається рівень стигми та дискримінації щодо наявності соціально небезпечного захворювання, приналежності до груп ризику щодо інфікування ВІЛ. Це спричинює певний рівень недовіри з боку ВІЛ-інфікованих осіб та представників груп ризику до медиків та соціальних працівників.

Тож, партнерська діяльність Держслужби України соцзахворювань і надалі буде спрямована на подолання цих явищ, виховання толерантного ставлення до хворих та організації для них необхідної правової допомоги. З цією метою Держслужба сприяє налагодженню тісної співпраці громадських організацій, які працюють у даному напрямку, із закладами охорони здоров'я, передусім - центрами профілактики і боротьби зі СНІДом, - зазначають у відомстві.

Нагадаємо, в Україні вперше створено прецедент покарання медичного працівника за розголошення ВІЛ-статусу. Центральний райсуд м. Сімферополя виніс вирок обвинувачення медичному працівнику за фактом розголошення ВІЛ-статусу дитини.  22 січня 2013 р.  вироком суду винна особа позбавлена права займатися медичною практикою і зобов'язана сплатити штраф.

Прес-служба МОЗ України

За інформацією Держслужби України соцзахворювань Президент України  Верховна Рада України  Урядовий портал  Головна сторінка